Najbliższy termin

Szczegóły
40 GODZINNY -TRENING INTERPERSONALNY To intensywne 40 – godzinne doświadczenie adresowane do wszystkich osób ciekawych siebie, ciekawych innych i ciekawych tego, co się dzieje
Szczegóły
40 GODZINNY -TRENING INTERPERSONALNY
To intensywne 40 – godzinne doświadczenie adresowane do wszystkich osób ciekawych siebie, ciekawych innych i ciekawych tego, co się dzieje w spotkaniu między ludźmi.
Dla kogo jest trening interpersonalny?
To dobra propozycja dla tych, którzy chcą uczyć się, poznawać, rozwijać, przekraczać swoje wewnętrzne bariery. Dla tych, którzy chcą być lepsi dla siebie i dla innych. Którzy chcą więcej rozumieć, potrzebują zwolnienia tempa, skupienia uwagi na szczegółach „tu i teraz”. Dla chcących wyłączyć się na kilka dni z życiowego zabiegania i doświadczyć procesów dziejących się w nich samym i w grupie. Dzięki treningowi można nauczyć się lepiej identyfikować, nazywać i wypowiadać uczucia, uważniej słuchać i słyszeć innych . To okazja do komunikowania się w sposób otwarty i nie zagrażający – zamiast lęku przed konfrontacją pojawia się ciekawość i ryzyko otwartości. Uczestnicy uczą się wyrażać uczucia wobec innych, zwiększają swoją empatię, udzielają sobie wsparcia.
Bardzo ważną zasadą treningu interpersonalnego jest koncentracja na „tu i teraz”(choć mówimy też o przeszłości, jeśli ma to bezpośredni wpływ na przeżywane aktualnie uczucia). Koncentracja na „tu i teraz” pozwala na bieżąco reflektować stan swoich uczuć, sygnałów ciała, myśli, a także zobaczyć swoje reakcje na innych. Doświadczenie i wypowiedzenie znaczącego uczucia daje miejsce na pojawienie się kolejnej emocji. Zamiast tak często obecnych w życiu interpretacji, uczestnicy mogą mówić o swoich wyobrażeniach lub hipotezach, które można łatwo zweryfikować, rozmawiając z drugą osobą. Zasady pracy objęte są kontraktem, na który umawia się grupa, wskazówki i uwagi trenera mają ułatwiać proces wymiany między uczestnikami, sprzyjać wzajemnej otwartości i szacunkowi.
Co się dzieje na treningu interpersonalnym?
Uczestnicy rozmawiają o tym, co każdy w danej chwili czuje. Wypowiedzenie tego budzi echo w innych, rezonuje, pojawiają się kolejne wątki, niektóre z nich okazują się ważne dla wielu osób, zatem grupa się przy nich zatrzymuje.
Trener wprowadza normy dotyczące zachowań i ustala reguły komunikacyjne. Wszystkich uczestników obowiązuje dyskrecja (treści ujawniane przez innych nie mogą być wynoszone poza grupę) i rzetelność osobista (uczestnik sam decyduje w jakim stopniu chce się otworzyć, ale to, o czym zdecyduje się powiedzieć, musi być zgodne z prawdą). Nie wolno używać substancji zmieniających świadomość, bowiem to, co się dzieje na treningu jest oparte na naturalnych procesach i ma służyć naturalnemu zwiększaniu wiedzy o sobie i innych ludziach. Ważną normą jest również niewchodzenie w relacje erotyczne i nieużywanie przemocy oraz uczestnictwo w całości spotkania. Czasem grupa ustala wspólnie dodatkowe normy, np. dotyczące nieużywania w trakcie sesji telefonów komórkowych. Wprowadzenie norm służy zbudowaniu podstawowej siatki bezpieczeństwa w grupie. Zastosowane reguły komunikacyjne dają narzędzia do otwartego i konstruktywnego porozumiewania się. Oznacza to posługiwanie się komunikatem JA (np. „czuję się oszukany” zamiast „zawiodłeś mnie”), unikanie generalizacji typu: „wszyscy”, „uważa się”, „człowiek jest…” lub wypowiadanie się w formie „my”, co w praktyce oznacza większą podmiotowość uczestnika i odpowiedzialność za każdą wypowiedź. Podczas treningu obowiązuje postulat mówienia do osób, a nie o osobach, czyli każda wypowiedź dotycząca jakiejś osoby jest kierowana do niej bezpośrednio, z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego. Kolejna reguła dotyczy nieoceniania – uczestnicy powstrzymują się od ocen i zastępują je informacją o uczuciach. Omówienie norm i reguł komunikacyjnych powinno się zakończyć zawarciem kontraktu czyli dobrowolnej umowy, zobowiązującej zarówno uczestników, jak i trenera (trenerów). Każdy osobiście powinien wyrazić akceptację omówionych wcześniej zasad.
Na treningu interpersonalnym grupa przechodzi przez trzy główne fazy, które psycholog i terapeuta prof. S. Kratochvil opisuje jako fazę orientacji i zależności, fazę kryzysu/ konfliktu/ oraz fazę spójności i współpracy. Już same nazwy poszczególnych faz pokazują generalną dynamikę- początek w miarę ostrożny, co jest naturalne, bo uczestnicy nie znają się, by oswoiwszy się, pokazać siebie w bardziej wyrazistych odsłonach, co prędzej czy później prowadzi do konfrontacji. Zasadą treningu jest, że wszystko, co realnie się dzieje (oczywiście zgodnie z przyjętymi normami) może tu mieć swoje miejsce. Trening pozwala na wybrzmienie konfliktów, poznanie stanowisk i dotarcie do stojących za nimi emocji i w efekcie pozwala zobaczyć je w nowym świetle. Staje się okazją do lepszego zrozumienia się i zbliżenia w miejsce początkowego oddalenia. Takie konstruktywne przejście fazy konfliktu prowadzi do pogłębionej integracji w fazie spójności i współpracy oraz ostatniego akordu, jakim jest sesja informacji zwrotnych, która kończy każdy trening.
Z perspektywy uczestniczki, kotrenerki i prowadzącej trening mogę powiedzieć, że doświadczenie treningu jest niepowtarzalne nie tylko dlatego, że nie ma możliwości przeżycia po raz kolejny żywego doświadczenia spotkania, ale także dlatego, że w świecie nie da się stworzyć warunków, które zapewnia trening. Zapraszam Państwa do podjęcia ryzyka tego niepowtarzalnego doświadczenia spotkania z sobą i innymi.
Jak przebiega trening?
Trening trwa 40 godzin dydaktycznych.
Maksymalna liczba uczestników 10 osób (o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń).
Prowadzącej trening będzie towarzyszył kotrener.
Warunkiem uczestnictwa w treningu jest odbycie konsultacji z prowadzącą z każdym z uczestników w celu określenia indywidualnej motywacji i potrzeb. Koszt konsultacji wynosi 140 PLN
Cena 40 godzinnego treningu: 1050 PLN – przy zapisie do 15.o7.2019 – od 16 lipca 2019 – 1150 PLN
Kiedy zaczyna się trening?
16-20 sierpnia godzina 9:00-18:00 ( w tym przerwa na obiad)
Uczestnik warsztatu ma zapewnione ciastko, kawę i herbatę.
Błąd: Brak formularza kontaktowego.
Termin
16 (środa) 09:00 - 20 (Niedziela) 18:00
Miejsce
ul. Chmielna 29, Płock
O prowadzącej trening

Małgorzata Marcinowska
Trener, pedagog i psychoterapeutka.
Ma ponad 20-letnie doświadczenie w pracy warsztatowej i trenerskiej w obszarach umiejętności pracy z grupą, komunikacji interpersonalnej i asertywności oraz wieloletnie doświadczenie w obszarze pomocy psychologicznej i pracy terapeutycznej z dorosłymi i młodzieżą.
Zapraszamy do kontaktu…
W celu umówienia terminu wizyty lub uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt telefoniczny lub poprzez e-mail.
CENTRUM OBECNOŚCI
PSYCHOTERAPIA I ROZWÓJ OSOBISTY
ul. Chmielna 2909-410 Płock (Imielnica)
NIP: 728-228-80-61
517-256-500
513-606-919
kontakt@centrumobecnosci.pl