Samotność i depresja to nowi zabójcy

Samotność i depresja to nowi zabójcy. W rzeczywistości, najnowsze badania wskazuję, że zarówno jeden z nich (lub oba) mogą być bardziej niebezpieczne dla twojego życia niż otyłość lub używanie wyrobów tytoniowych. To przerażające odkrycie dla ponad 40 milionów amerykanów zdiagnozowanych z depresją; liczba osób radząca sobie (lub próbująca radzić) z samotnością jest nieznana, a ta myśl o braku przynależności jest przygnębiająca sama w sobie. To dlatego piszę tego bloga.

Aby przetrwać trudny okres, jeśli masz po prostu depresję, jesteś samotny lub obie te rzeczy naraz, najpierw musisz przyznać się przed sobą, jak się czujesz. Zaprzeczenie jest częścią smutku, i w większości przypadków, nikt nie chce się przyznać, że czuje się kiepsko. Jednakże, zatrzymywanie całego tego bólu może również tworzyć problemy psychiczne. Osoby z depresją, w porównaniu do osób zdrowych, zwykle mają trudności z ćwiczeniami fizycznymi, utrzymywaniem zrównoważonej diety lub dbaniem o siebie.

Jeżeli odczuwasz, że masz depresję, otrzymanie odpowiedniej diagnozy jest bardzo ważne. Musisz wiedzieć, z czym masz do czynienia. Bez względu na to, czy przyczyną twojej depresji jest stan biochemiczny organizmu, czy sytuacyjny – jak utrata bliskiej osoby, którą kochamy. Twój lekarz i licencjonowany terapeuta (tak, będziesz potrzebować obydwu) powinni współdziałać aby stworzyć spersonalizowany plan leczenia, taki który będzie dla ciebie odpowiedni.

Wiele osób obawia się wizyty u lekarza lub profesjonalisty od zdrowia psychicznego oraz odczuwają lek przed przyjmowaniem lekarstw antydepresyjnych. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie osoby z depresją reagują na leczenie lekarstwami, a połączenie zmian w stylu życia, terapii i pracy własnej (np. prowadzenia dzienniczka uczuć) może być często pomocne. Niektórzy lekarze zalecają używania suplementów diety, takich jak tran. Inni stosują różne rodzaje lekarstw, aby pomóc pacjentom w ich wewnętrznej zawierusze. Każdy przypadek jest inny, a ja zawsze zalecam zaciągnąć przynajmniej dwóch różnych opinii.

Kiedy brniesz przez ten trudny czas, musisz mieć ufność bycia w dobrych rękach. Jeżeli nie lubisz swojego lekarza, sprawdź innego. Jeżeli odczuwasz objawy niepożądane, natychmiast opowiedz o nich swojemu lekarzowi (nie próbuj być twardzielem). Najlepsi psychiatrzy przyznają, że zawsze przepisują lek, który uważają za najlepszy dla ich pacjentów, lecz jeśli nie działa on należycie, spróbują oni innej opcji, aż do momentu, w którym znajdą ten najlepszy środek. Ten proces może sprawiać, że pacjent czuje się, jak królik doświadczalny. Prawda jest taka, że jest tylko garść dostępnych leków, wszystkie dające różne rezultaty i objawy uboczne.

Nikt nie zna twoich objawów, tak dobrze ja ty, więc wejdź na Internet, rozmawiaj z praktykami, zdobądź kompletne badania lekarskie i zadbaj o siebie. Jeżeli przyjmujesz leki, wiedz że twoje emocje mogą zniekształcać twoje odczucia i myśli, więc musisz wziąć to pod uwagę, kiedy oceniasz jak przebiega twoja terapia i leczenie. Porady osób ci życzliwych mogą być pomocne, lecz samo ich posiadanie i przebywanie wśród nich może zrobić dla ciebie więcej niż cokolwiek innego.

Pamiętaj, że wiedza to potęga, iż jeżeli nie przywykłeś jeszcze do życia w depresji, będziesz chciał coś z tym zrobić. To dlatego piszę tego bloga. Pomyśl o tych wszystkich czasach w swoim życiu, kiedy byłeś szczęśliwy i porównaj ten czas do tego, co dzieje się obecnie. Jaka jest różnica? Ciągle się zmieniamy. Może doświadczyłeś traumy lub innego negatywnego wydarzenia i potrzebujesz czasu, aby twoje rany się zagoiły. Cokolwiek jest przyczyną, nic nie zmieni się na lepsze, jeśli samemu nie podejmiesz właściwych kroków, aby sobie pomóc. Pisanie swojego własnego bloga może być dobrym początkiem.

 

O autorze: Dr. Barton Goldsmith, psychoterapeuta, felietonista, mówca.
Tłumaczenie: Maciej Majewski

Call Now Button
X
%d bloggers like this: