Balet, angielski, tenis. Napięty grafik trzylatka.

Dodatkowe zajęcia, na które zapisujemy dzieci, powinny odpowiadać ich zainteresowaniom – mówiła w Jedynce psychoterapeutka Patrycja Rzepecka

      03 listopad 2012 08:17:15 - [A]PR1(PCM)

Patrycja podkreśliła, że podczas dodatkowych zajęć dziecko powinno dobrze spędzać czas, a równocześnie rozwijać się ruchowo i intelektualnie. Przed zapisaniem dziecka na  rodzice powinni się więc zastanowić, czy robią to dla dobra pociechy, czy dla zaspokojenia własnych ambicji. – U małych dzieci rozwój ruchowy stymuluje rozwój intelektualny. Mogą temu służyć zabawy z rodzicami, ale nie wszyscy dorośli wiedzą, jakie zabawy są odpowiednie. Zajęcia dodatkowe są natomiast szczególnie potrzebne, gdy dziecko ma jakieś problemy rozwojowe – zaznacza.

Rodzice bardzo często chcą, aby ich dzieci wyrosły na gwiazdy sportu. Rzepecka mówiła w „Sygnałach dnia”, że profesjonalny trening najlepiej rozpoczynać, gdy dziecko idzie do szkoły, bo takich zajęć nie można podejmować zbyt wcześnie. Ale, jeśli chcemy, aby dziecko rozwinęło się intelektualnie lub fizycznie, to można je zapisać na dodatkowe zajęcia już w wieku kilku lat. Decyzję taką należy podejmować indywidualnie, zależnie od możliwości malucha i rodzaju zajęć.

Psychoterapeutka podkreśliła, że jeśli zajęcia nie będą odpowiadać zainteresowaniom dziecka, to nie będzie chciało w nich uczestniczyć. Przed zapisaniem pociechy na dodatkowe zajęcia trzeba więc się jej dokładnie przyjrzeć. Rzepecka dodała, że kilkulatek na ogół nie wie, co mu odpowiada, ważne są więc obserwacje rodziców i opiekunów. –  Dziecku trzeba też stworzyć możliwość odnalezienia własnych zainteresowań lub spróbowania, które zajęcia mu odpowiadają – mówiła Patrycja Rzepecka radiowej Jedynce.

Call Now Button
X
%d bloggers like this: