5-lecie Centrum Obecności – miejsca tworzonego z pasją

„ Najtrudniej jest ruszyć. Nie dojść, ale ruszyć.

Dać ten pierwszy krok. Bo ten pierwszy krok nie jest krokiem nóg lecz serca.

To serce najpierw rusza, a dopiero nogi zaczynają za nim iść.

A na to trzeba siły i przeznaczenia, żeby przemóc serce i powiedzieć – ruszam” .
Fragment monologu Kaziuka z „Widnokręgu” W. Myśliwskiego

 

Każda najmniejsza idea, każda zmiana ma swój początek w sercu. Tej chwili najczęściej nie możemy obserwować, widzimy efekty, korzystamy z owoców, ale na etapie idei niewielu z nas może towarzyszyć jej autorowi.

Jaka tajemnica kryje się za tym, że jedne idee kwitną, a inne upadają? Odpowiedź wydaje się prosta – tym, co przyciąga nas do ludzi, pozwala ufać im, czuć się przy nich bezpiecznie jest autentyzm, wiarygodność, odwaga, siła i ciepło. Aż tyle i tylko tyle.

Ta tajemnica sprawia, że godni zaufania, autentyczni ludzie tworzą bezpieczne, godne zaufania przestrzenie do rozwoju innych ludzi. Bardzo nam potrzeba w świecie, w którym tyle zawodów i rozczarowań miejscami i ludźmi przestrzeni, w których będziemy mogli zostać przyjęci takimi, jakimi jesteśmy bez ocen i wstępnych warunków.  Jest to szczególnie ważne, kiedy powierzamy swoje sprawy, zapraszamy do swojego życia kogoś obcego, wtedy najbardziej potrzebujemy gwarancji, że nie zostaniemy zranieni.

Pragnieniem twórcy Centrum Obecności było stworzyć miejsce pracy i rozwoju, w którym każdy gość będzie czuł się u siebie, a jednocześnie będą przestrzegane standardy etyczne pracy terapeutycznej. Gwarancją jakości tego miejsca są ludzie tworzący je z pasją i zaangażowaniem, wzajemnie pomocni, rozumiejący się  i starający się praktykować ideę obecnego życia. Ufających, że takie życie pozwala zachować harmonię, zdrowie i przekłada się na budowanie prawdziwych relacji. Jeśli chcę spotkać się z drugim człowiekiem w prawdzie najpierw sama muszę być autentyczna, bo tylko wtedy dostanę odpowiedź na prawdę o mnie.

W ofercie Centrum Obecności jest wiele propozycji różnych form rozwoju osobistego. Uczestnictwo w treningach i warsztatach, w pracy grup terapeutycznych staje się okazją do poszerzenia pola świadomości, do wglądu, bez którego nie jest możliwy rozwój, do nabycia umiejętności bardzo pomocnych w codziennym życiu, do nawiązania nowych znajomości, do uczenia się od siebie wzajemnie.

Pierwszy jubileusz pięciolecia Centrum Obecności traktuję jako okazję do tego, aby tą drogą złożyć podziękowanie za zaufanie jakim zostałam obdarowana mogąc towarzyszyć powstawaniu idei tego miejsca, za okazję do poznania nowych osób, dzielenia się moimi umiejętnościami i czerpania z doświadczenia innych.

Z serca gratuluję i życzę wielu sukcesów Zespołowi Centrum Obecności – wszyscy jesteśmy w drodze.

Małgorzata Marcinkowska

 

Call Now Button
X
%d bloggers like this: